x

Ens agradaria enviar-te les notificacions per a les últimes notícies i novetats

PERMETRE
NO, GRÀCIES
Compartir
Accedir
Subscriu-te Iniciar sessió
Buscar
DIARI D'ANDORRA DIARI D'ANDORRA DIARI D'ANDORRA
Lisa Mason-Jones

“El nivell del personal del centre és molt elevat”

La directora del Col·legi Britànic d'Andorra està emocionada amb el nou centre
El centre comença les classes demà.

“El nivell del personal del centre és molt elevat”

El centre comença les classes demà.

Actualitzada 10/09/2018 a les 07:41
Andorra compta, per primera vegada, amb un col·legi britànic. El British College of Andorra comença les classes demà amb 38 alumnes de diverses nacionalitats, que tindran l’oportunitat de rebre l’educació íntegrament en anglès de la mà de professors nadius. La directora, Lisa Mason-Jones, està molt satisfeta de poder obrir aquest centre.

Quina diferència hi ha entre el sistema educatiu britànic i l’andorrà?
En el British College d’Andorra seguirem el currículum britànic, el qual té dues parts principals: un programa especial per als nens més petits i el que nosaltres anomenem Key Stage 1 i Key Stage 2. Seguirem el pla del govern de la Gran Bretanya, el qual cobreix les següents assignatures: anglès; matemàtiques; ciències; geografia; història; tecnologia; disseny i tecnologia, i tecnologia de la informació. L’educació serà molt pràctica perquè els nens puguin moure’s, explorar diferents conceptes utilitzant recursos d’alta qualitat, debats amb els professors, pissar­res interactives, vídeos i activitats per als estudiants.

Com s’impartirà l’assignatura de català?
L’escola seguirà les normes del Govern d’Andorra i ensenyarem català quatre hores a la setmana i castellà una hora. Quan els nostres estudiants creixin, també aprendran francès i, òbviament, quan arribin a secundària tindran l’opció d’estudiar altres llengües.

Tots els professors són britànics?
Els nostres professors són tots britànics i el requeriment mínim per treballar a la nostra escola és almenys tres anys en un entorn professional. A la Gran Bretanya, els professors fan una carrera de quatre anys, així que estem segurs que els nostres han estat quatre anys a la universitat i tres més sumant experiència en escoles abans de treballar amb nosaltres. Els nostres professors són tots britànics perquè la política de l’escola és donar feina a professors britànics o angloparlants. Són tots britànics excepte les professores de català i francès, les quals són natives per poder donar el millor ensenyament possible als alumnes.

Com valoraria el nivell del personal docent del centre?
Jo tinc màsters en educació i administració i una de les professores que impartirà classe als estudiants més petits acaba de finalitzar els estudis de postgrau i investigació en educació, de manera que el nivell del personal és molt alt.

Els nens necessiten un nivell mínim d’anglès per entrar a l’escola?
Quan els nens venen a l’escola demanem informes escolars. De moment no tenim un sistema d’avaluació del nivell dels infants que venen a la nostra escola, però sí que llegim informes de l’escola en la qual han estat abans.

Quin és el mètode d’avaluació dels estudiants?
D’acord amb el currículum britànic d’Anglaterra i Gal·les, farem proves formals als 16 i als 18 anys. Als 16, els alumnes faran l’International GCSE (General Certificate of Secondary Education), i als 18, els exàmens d’International Advanced Level (IAL). Aquests són proves formals que seran corregits per una empresa d’examinació, no per l’escola. Aquestes qualificacions britàniques ajudaran els estudiants a accedir a qualsevol universitat, que és el que volen. Els exàmens que farem estan reconeguts a tot el món, de manera que l’estudiant que surt de la nostra escola pot anar a una universitat d’Anglaterra o Gal·les si vol, però també poden accedir a una universitat espanyola, francesa, americana...
Etiquetes
 • #11 Harry
  (14/09/18 14:46)

  Molta sort BCA!!!

  Respondre
 • #10 lluis
  (14/09/18 13:02)

  Bona iniciativa. Crec que falten hores de castellà al curriculum. Un hora es molt poc.

  Respondre
 • #9 Greenwich
  (14/09/18 12:20)

  Ocupacio privada d'un edifici public que podria donar un servei real a tots els ciutadans de la capital que son els propietaris... Una gran pena.... Un edifici public llogat a una empresa privada per fer diners. I ls cues a Aina continuen.

  Respondre
 • #8 Sn
  (13/09/18 07:07)

  Preu accessible doncs pagar classes d'angles a academies o intercanvis,etc surt pel mateix si calcules. L'angles es important pel dia de dema, els pirineus era sustema espanyol res a veure amb aquest. Es paga la personalitzacio d'aqui els pocs alumnes i la dedicacio. Penseu en 1 professor 25 alumnes quina dedicacio li pots donar aquells que els hi costa mes? Cap aixi hi han nens que pasen d'ells pobres i no son rucs sino que no aprenen de la mateixa manera que els altres. He treballat a totes les escoles i no es veu diferencies en cap, totes per igual, els professors no poden fer el que els pares han de fer i es educar a casa i al cole aprendre coneixements.Pero una cosa esta clara si un nen no vol estudiar es igual on el portis que no ho fara, no depen si pagues o no sino del que ell vol.pero si es veritat que si li costa i el professor estar per ell a vegades es mes facil que ho intenti.
  Criticar sempre es facil pero l'edcuacio es l'unic que li deixarem de profit als fills!!!

  Respondre
 • #7 Cambridge
  (12/09/18 10:50)

 • #6 Oxford
  (11/09/18 17:43)

  No se puede ser envidioso y feliz al mismo tiempo.
  Elige qué quieres ser....

  Respondre
 • #5 carles
  (11/09/18 16:53)

  Bé una altre Escola dels Pirineus per a 4 nens de papá a preu inaccessible per a la resta. Si agafem el nivell dels que van cursar estudis al famós col·legi de l'Aldossa es per riure, no saben res de res, això sí han estudiat amb la flor i nata del país! Molt bona iniciativa.

  Respondre
 • #4 Quantes hores de català??
  (10/09/18 08:14)

  El sistema educatiu permetrà anar a estudiar als països veïns o únicament a Regne Unit??
  S'acompleixen les hores mínimes de català??

  Respondre
 • #3 GENIAL
  (10/09/18 00:15)

  Gràcies al Col·legi Britànic d'Andorra els hotels tindran per fi un personal a l'alçada de les seves exigències! Molt bona iniciativa!

  Respondre
 • #2 BCA
  (09/09/18 12:09)

Veure’n més
11
Diari d'Andorra Twitter

Opinions sobre @diariandorra

Envia el teu missatge
HELISA - Gestor de continguts
© Diari d’Andorra
(Premsa Andorrana) 2005-2019 - C/ Bonaventura Riberaygua, 39, 5è pis - Telèfon : +376 877 477

Col·laboradors:

HELISA - Gestor de continguts