x

Ens agradaria enviar-te les notificacions per a les últimes notícies i novetats

PERMETRE
NO, GRÀCIES
Compartir
Accedir
Subscriu-te Iniciar sessió
Buscar
DIARI D'ANDORRA DIARI D'ANDORRA DIARI D'ANDORRA
DIARI TV
Foc i lloc

Una decisió que encareix l'habitatge

Actualitzada 22/06/2021 a les 06:29
  Miquel Aleix
La modificació del pla d’ordenació i urbanisme d’Escaldes-Engordany (POUP), aprovada dijous passat amb els vots de la majoria i la qual els consellers demòcrates vam votar en contra, considerem que està poc estudiada i que és poc encertada. Els canvis introduïts comporten greus perjudicis per a la nostra parròquia. Per una banda, canviar el POUP només tres anys després de la darrera modificació, quan la llei estableix que ha de ser cada sis, genera una profunda inseguretat jurídica a les persones que tenen perspectiva de dret en terrenys edificables. El fet que els canviïn les normes de cop, abans del termini marcat, els suposa reprogramar projectes ja en curs, allargar terminis d’execució i molt probablement encariments del pressupost final. En conseqüència, es veurà reduïda la disponibilitat al mercat d’habitatge, tant de lloguer com de venda, a la zona residencial de la nostra parròquia. Zona on els preus de lloguer i compra podrien ser molt més assequibles que els de la zona urbana central.
A més, i així ho vam denunciar els consellers demòcrates a la sessió del consell de comú, concretament aquesta modificació del POUP redueix al 50% l’edificabilitat dels habitatges plurifamiliars a zones residencials. És a dir, si fins ara es podien projectar quinze habitatges en una parcel·la de 2.000 metres quadrats, amb els canvis introduïts per la majoria només se’n podran construir vuit en una de 2.500. Retallar el nombre màxim d’habitatges permesos a la meitat en una mateixa superfície acaba comportant un encariment dels preus de venda del mercat, ja que el constructor els ha de fer, sí o sí, més grans. El mateix passa si els vol posar a lloguer. Menys unitats immobiliàries i més grans: més cares.

La conseqüència d’aquesta decisió és preocupant en l’àmbit econòmic, però també en l’àmbit social. Els joves de la parròquia, aquells que es volen independitzar, els qui volen començar una nova vida a Escaldes-Engordany, ho tindran, a partir d’ara, una mica més complicat. A la vegada, la nostra parròquia perdrà competitivitat al mercat nacional, fet que ens preocupa.

*Miquel Aleix, Conseller demòcrata d’Escaldes-Engordany
Etiquetes
 • #6 Joan
  (22/06/21 22:18)

  Sr. Aleix, vosté pren al poble per imbècils o que? En aquestes zones no hi ha una sola promoció a preu assequible. Quan ja no ho arribi l'aigua per l'increment d'habitatges que farèm? 

  Respondre
 • #5 demagògia
  (22/06/21 19:21)

  Sr. Aleix, defensar que es facin més habitatges a les zones residencials no soluciona el problema nacional ni el de la parròquia. Aquí només viuen i viuran les classes més acomodades, però no els treballadors normals, encara que tinguin passaport andorrà. El tema de l'habitatge és un problema nacional que s'hauria d'afrontar des de les institucions, però no des de la iniciativa particular, exceptuant algunes honroses excepcions. Cal fer pisos socials amb inversió pública, de renda limitada, tal com es fan a la majoria de països de l'entorn europeu al que pretenem assimilar-nos.

  Respondre
 • #4 Prou
  (22/06/21 18:57)

  Després de tot, se'ns pixen a sobre i diuen que plou. Ja n'hi ha prou! I afegeix que perquè els joves s'independitzin... Fa anys que la no acció ha fet que els preus dels lloguers siguin una quimera. Augment del salari mínim per començar.

  Respondre
 • #3 RAPSODIA
  (22/06/21 16:13)

  Caray amb el Miquel lo Miquelet ,el noi de l'oli .Qui t`ha vist ,sentit lo que deies Lo que et van defensar els teus enemics politics de tota la vida Que cofoi estas amb ells .

  Respondre
 • #2 Ignasi
  (22/06/21 13:57)

  Entre tots plegats, heu creat un perjudici a tots els ciutadans que no han especulat amb el seu patrimoni. Hauríem hagut d'especular i vendre molt abans, que sigui DA, la Gili o el PS us voleu vendre el país a bocinets i els que hem fet bé la cosa sancionats.

  Respondre
 • #1 marc
  (22/06/21 12:53)

  Aquesta modificacio no redueix l'edificabilitat, simplement posa fre a la construcció de blocs d'habitatges com els de fons de vall en les zones residencials. Es necessari planificar per poder tenir recursos basics no previst en un contextbde creixement desmesurat en zones no preparades per realitzar aquestes construccions. Sentit comú Sr. Aleix!!! A mes totes aquestes edificacions no estan pensades per la gent del pais… totes son per inversió extrangera a preus prohibitius per la majoria.

  Respondre
6
Diari d'Andorra Twitter

Opinions sobre @diariandorra

Envia el teu missatge
HELISA - Gestor de continguts
© Diari d’Andorra
(Premsa Andorrana) 2005-2021 - C/ Bonaventura Riberaygua, 39, 5è pis - Telèfon : +376 877 477

Col·laboradors:

HELISA - Gestor de continguts