Compartir
Accedir
Subscriu-te Iniciar sessió
Buscar
La seca, la meca i...

Fer política

Actualitzada 20/12/2016 a les 21:46
No sóc funcionari, ni assalariat, ni pensionista, ni visc de les meves rendes. Sóc un treballador per compte propi (abans dit, autònom), que tinc una empresa (sigui societat o no, és igual) i m’anomenen pel càrrec de ministre i l’accepto. ¿He de donar de baixa la meva empresa? Segons la Llei de Govern, article 4 (resumit): “Només puc exercir les funcions públiques derivades de la meva pertinença al Govern, no puc contractar amb l’administració pública, ni ocupar càrrecs directius, ni pertànyer a consells d’administració, en empreses privades que contractin amb l’administració pública, ni tampoc exercir activitats remunerades, siguin mercantils, industrials o professionals.” En cap cas diu la llei que he de donar de baixa la meva empresa. També diu el mateix article: “El personal de l’administració pública que sigui nomenat membre de Govern té dret a la reserva de plaça de l’administració de que es tracti durant el seu mandat.” Si treballés en el sector privat, no dependria de cap llei que em reservessin o no la plaça laboral, tan sols del meu patró. En ser autònom, tan sols depèn de mi mateix i de les possibilitats de la meva empresa. En tot cas, no he de donar-la pas de baixa. El que no puc, i queda molt evident, és tenir una remuneració de la mateixa. Ningú (cap llei) em priva de cotitzar com a assalariat i com a treballador per compte propi, alhora. Deixo aquestes explicacions per a uns quants “espavilats” que no s’assabenten massa del que parlen en els seus comentaris. No tan sols els funcionaris poden fer política, encara que la resta ho tinguem bastant complicat.
Diari d'Andorra Twitter

Opinions sobre @diariandorra

Envia el teu missatge
HELISA - Gestor de continguts
© Diari d’Andorra
(Premsa Andorrana) 2005-2016 - C/ Bonaventura Riberaygua, 39, 5è pis - Telèfon : +376 877 477